Strona główna | Mapa serwisu | English version  
top  
Wychowanie
Menu Główne > Wychowanie
Ograniczenie przestrzeni
Ponieważ szczeniaki mają naturalny instynkt zachowania czystości w miejscu, gdzie mieszkają, powinieneś wydzielić swojemu szczeniakowi jego własny kącik. Przygotuj klatkę lub wydziel miejsce w kuchni lub łazience. Szczeniak powinien przebywać w tym miejscu w nocy, a także wtedy, kiedy nie możesz go nadzorować. Młody pies będzie robił wszystko, aby utrzymać to miejsce w czystości. Szczeniaki nie powinny być jednorazowo zamykane na dłużej niż 4 godziny, a w ciągu dnia nie na dłużej niż 8 godzin łącznie.     
 
            Karm szczenię zawsze o tej samej porze dnia. Regularność pozwoli przewidzieć czas wypróżniania.
Ponieważ pęcherz moczowy i układ pokarmowy Twojego szczeniaka nie są jeszcze w pełni rozwinięte, podawaj ostatni posiłek nie później niż o piątej po południu.
W ten sposób ułatwisz mu przetrwanie nocy bez załatwiania się.

Pochwały
Twój szczeniak będzie się naprawdę starał, abyś był z niego zadowolony. Chwal go za każdym razem natychmiast, kiedy załatwi się we właściwym miejscu - za każdym razem, kiedy go wyprowadzasz. Pochwała motywuje znacznie lepiej niż strach, więc nawet jeśli zdarzy się wypadek, nie podnoś głosu, nie dawaj psu klapsa ani nie wtykaj jego nosa w nieczystości.
W ten sposób na pewno udałoby Ci się go przestraszyć, tyle że czułby lęk przed Tobą, a nie przed załatwianiem się w niewłaściwym miejscu.

Cierpliwość
Przede wszystkim pamiętaj, że szczeniak stara się zachować najlepiej, jak potrafi. Dlatego, kiedy jednak zdarzy mu się "wypadek", zachowaj spokój. Jeśli przyłapiesz swojego szczeniaka na "gorącym uczynku", klaśnij w dłonie i zdecydowanie krzyknij "Nie". Natychmiast przenieś go w miejsce, gdzie powinien się załatwiać. Jeżeli załatwi się we właściwym miejscu, pochwal go za to. Aby wyczyścić plamy, używaj środków przeznaczonych specjalnie do tego celu. Unikaj takich produktów, które zawierają amoniak, gdyż jego zapach może zachęcić szczeniaka do załatwiania się w tym miejscu.
 

Spacer w obroży i na smyczy
Jak najszybciej przyzwyczaj szczeniaka do obroży i smyczy. Podczas spaceru spróbuj trzymać smycz luźno, tak, żeby pies nie przyzwyczaił się do ciągnięcia.
Jeżeli zostaje z tyłu lub wybiega do przodu, kilka krótkich, delikatnych szarpnięć smyczą wystarczy, aby przywołać go do porządku.                                         
 
Skupienie i zachowanie kontaktu wzrokowego
Szczeniaki, które umieją się koncentrować, szybciej się uczą.
Aby nawiązać kontakt wzrokowy ze szczeniakiem, zawołaj go po imieniu trzymając jakiś przysmak blisko twarzy, ale nie pozwól mu do niego skoczyć.
Kiedy szczeniak patrzy na Ciebie, pochwal go.
Opanowanie umiejętności patrzenia na Ciebie oznacza, że szczeniak gotów jest słuchać.

Komenda "Siad"

Weź przysmak i trzymaj go w zaciśniętej dłoni tuż przed nosem szczeniaka.
Przesuń dłoń nad głową szczeniaka ku tyłowi i powiedz zdecydowanie "Siad".
Kiedy jego wzrok podąży za Twoją pięścią, odchyli głowę do tyłu i automatycznie usiądzie.
Powtarzaj ćwiczenie tak długo, aż szczeniak nauczy się siadać na Twoją komendę.                              
 

Komenda "Zostań"
"Zostań" jest właściwie przedłużoną wersją "siad".
Zacznij od komendy "siad". Kiedy Twój pies posłucha, pochwal go, ale nie nagradzaj przysmakiem. Zamiast tego powiedz "zostań" i robiąc krok do tyłu daj mu sygnał otwartą dłonią. Wtedy natychmiast daj mu przysmak. Powtórz cały proces, za każdym razem bardziej oddalając się od psa.
Pamiętaj jednak, aby jednorazowo nie zwiększać dystansu o więcej niż jeden krok.
Komenda "Leżeć"
Po komendzie "zostań" Twój pies jest gotowy do opanowania komendy "leżeć".
Zacznij kiedy pies jest w pozycji siedzącej. Podczas gdy wydajesz komendę "leżeć", weź przysmak do ręki, przysuń do nosa psa, a następnie przesuwaj dłoń aż do ziemi.
Twój pies podąży za przysmakiem i położy się.
Potem możesz nauczyć szczeniaka komendy "zostań" w pozycji leżącej, tak, jak uczyłeś go w pozycji siedzącej            
                        
Komenda "Chodź"
Po 10 udanych próbach ćwiczeń "siad", "leżeć" i "zostań", możesz nauczyć szczeniaka komendy "chodź". Wydaj komendę "siad" (lub "leżeć") i "zostań". Zrób pięć kroków w tył, zagwiżdż, zawołaj psa po imieniu i wydaj komendę "chodź" wesołym głosem. Aby go zachęcić, rozłóż ramiona. Kiedy Cię posłucha, pochwal go i koniecznie wynagródź. Następnie wydaj komendę "siad". Powtórz ćwiczenie (cofając się tylko o 5 kroków) dziesięć razy, a następnie, kiedy Twój szczeniak opanuje ćwiczenie, zwiększ odległość do 10 kroków. Nigdy na niego nie krzycz i nie rób tego, czego on nie lubi, kiedy już do Ciebie przyjdzie. Odpowiedź na komendę "chodź" powinna się zawsze kojarzyć z czymś przyjemnym.

Karcenie szczeniaka

Nawet jeżeli stosujesz najlepsze metody, a szczenię jest bardzo posłuszne, nie unikniesz sytuacji, w której pies raz na jakiś czas Cię nie posłucha. Aby wyeliminować problematyczne zachowania, przede wszystkim upewnij się, że szczeniak rozumie, czego od niego chcesz. Jeżeli masz pewność, że zwierzak rozumie, a mimo to nie wykonuje Twoich poleceń, przyda mu się delikatna reprymenda. Skarć go, a potem pokaż prawidłowe zachowanie i pochwal go. Ignorowanie szczeniaka lub chwilowe odizolowanie go po tym, jak był nieposłuszny, może się również okazać użyteczne. Nieprawidłowo zastosowana albo nadmierna kara może spowodować odwrotne skutki. Wiele szczeniaków zaczyna się bać swojego właściciela albo zachowywać agresywnie, ponieważ nie rozumieją, za co zostały ukarane.      
 

2008 Roksana Mikołajczak