Strona główna | Mapa serwisu | English version  
top  
Psychika
Menu Główne > Psychika
Najczęściej bokserom przypisuje się takie cechy charakteru jak agresywność czy napastliwość. To niesłuszne, choć takie przekonanie jest powodem niechęci wielu ludzi do wyboru tej rasy, a i często strachem przed tą rasą. Inni natomiast sugerując sie tą opinią wybierają boksera na psa stróżującego, by pilnował ich mienia.
Bokser jest psem cierpliwym. Wszelkie prowokacje ze strony człowieka lub innego psa początkowo stara sie lekceważyć, jeśli jednak jego napastnik nie ustępuje, stworzenie dzielnie stawia mu czoła. Z doświadczenia wiadomo mi, że lubią dominować nad innymi psami. Nie tolerują sprzeciwu ze strony innego zwierzęcia. Zawsze starają sie utemperować wywyższającego się psiaka. Tak samo bywa z natarczywymi szczeniętami, które często przesadnie narzucają się starszym "kolegom". Unika on walki z psami małymi i słabszymi. Za godnych siebie przeciwników uznaje tylko psy duże i silne. Jeśli go zaatakują, podejmie walkę bez gry wstępnej.
Członkowie rodziny są dla niego najważniejsi i to właśnie w ich obronie zdarza mu sie najczęściej okazywać agresję. W stosunku do najbliższych jest niezwykle łagodny i uległy. Nawet obec najmłodszych, którzy bywają niedelikatni czy natrętni, zachowuje nieprawdopodobny spokój i raczej nigdy nie okazuje zniecierpliwienia.
Hodowcy nie polecają zakupu psa rasy bokser osobom, które nie potrafią być wobec swojego czworonoga stanowcze. Boksery bowiem bywają nieposłuszne, uparte i krnąbrne. Należy z nimi postępować konsekwentnie, ale nie należy być zbyt surowym. Są to zwierzęta, które potrzebują dużo czułości. Rozmiar: 9366 bajtów Nie należy im pozwalać na zbyt wiele. Jeżeli zezwoli się bokserowi na jakąś czynność, której nie powinien robić (np. wchodzenie na tapczan), przy późniejszych zakazach będziemy ignorowani. Nie należy psa karmić przy stole. Gdy raz zorientuje się, że podczas posiłków człowieka może coś dostać, w późniejszym okresie zamieni się w upartego żebraka i bardzo trudno będzie go tego oduczyć (doświadczyłam tego na własnej skórze). Tak jak i każdy pies powinien wiedzieć gdzie jest jego miejsce. Powinien być świadomy, że zajmuje najniższą pozycję w domowej hierarchii. Bokser bardzo szybko się uczy i z niesamowitym entuzjazmem wykonuje otrzymane polecenia.
Kontrowersje właścicieli bokserów budzi specyficzne poczucie humoru. Zwierzęta te uwielbiają płatać figle, którymi starają się zwrócić na siebie uwagę. Łajane za jakąś psotę udają, że śpią lub że nie słyszą. Często zwracają się o poparcie domowników, którzy kiedyś mu zezwalali na karcony wybryk. Odznaczają sie dużym sprytem, zwłaszcza przy podkradaniu smakołyków, najczęściej prosto ze stołu. Bokser ma naturę błazna i zrobi wszystko dla zabawy. Lubi, gdy ludzie reagują śmiechem na jego miny, których repertuar jest niewyczerpany. Pies ten wie, że potrafi być zabawny i z entuzjazmem okazuje radość. Bez skrępowania wyraża też znudzenie, napięcie lub wzgardę. To wspaniały aktor. Kiedy głośno wzdycha i jęczy, należy to zrozumieć następująco: "Zajmijcie sie mną!", "Nudzę się", "Zabawmy się". Uwielbia być w centrum uwagi. Boksery lubią towarzystwo i najlepiej czują sie na rodzinnych spotkaniach.
Bokser nie jest wzorem grzeczności, bywa chimeryczny i obrażalski, ale ma wiele zalet. Nigdy nie maleje jego przywiązanie do człowieka, a wierność wobec członków rodziny jest przykładowa. Podejrzliwość nie leży w jego naturze. Jeśli do domu przychodzą obcy, traktuje ich jak przyjaciół, mając zaufanie dla swego pana.
Wrodzona równowaga charakteru i starania hodowców, zmierzające do wyeliminowania agresywności tej rasy (ale i zbytniej nieśmiałości) uczyniły z boksera znakomitego psa rodzinnego.


2008 Roksana Mikołajczak