Strona główna | Mapa serwisu | English version  
top  
Pielęgnacja
Menu Główne > Pielęgnacja

KĄPIEL

Jest ostatecznym środkiem higieny, mającym poprawić wygląd boksera, stosowanym w przypadku mocnego pobrudzenia. Nie powinniśmy kąpać psa w wieku do 9 miesięcy. Bokser nie wymaga częstych kąpieli. Powodują one nadmierne odtłuszczenie włosa i są szkodliwe. O ile dojdzie do kąpieli, robimy to w temperaturze psa, stosując odpowiednie szampony polecane przez lekarzy weterynarii. W trakcie kąpieli zwrócić należy uwagę, aby szampon nie dostał się do oczu i uszu. Można w tym celu włożyć tampony z waty. Po kąpieli należy dokładnie wytrzeć sierść psa, położyć go na legowisku i przykryć (oczywiście w miarę możliwości). Istnieją jednak wyjątki odnośnie problemu kąpania psa. Są to np. choroby skórne, które wymagają częstego stosowania szamponów leczniczych.

PIELĘGNACJA ŁAP
W okresie zimowym podczas opadów czyścimy łapy oraz stosujemy mycie ich gdy chodniki zostały wysypane środkami chemicznymi. Z ostrego lodu mogą natomiast powstać okaleczenia skóry na opuszkach. W celu zabezpieczenia, możemy smarować łapy przed wyjściem na spacer np. wazeliną kosmetyczną. Jeżeli chodzi o pazury to skracamy je, gdy są zbytnio wyrośniętę. Powodują one szerokie rozstawienie palców. Przeszkadza to w poruszaniu i powoduje uszkodzenia.

PIELĘGNACJA OCZU
Jeżeli występuje nieznaczny przezroczysty wyciek, wystarczy przetrzeć oczy w kierunku środka, watą zwilżoną roztworem wody z kwasem bornym w stosunku 1:1. Gdy wydzielina jest intensywna i jest biała lub żółtawa, należy się zgłosić do lekarza weterynarii w celu zastosowania odpowiedniego leczenia.

PIELĘGNACJA USZU
Wydzielająca się z uszu woszczyna powoduje złogi, swędzenie i stany zapalne. Przecierać je należy watą zwilżoną niewielką iloscią oliwy lekarskiej, 22% roztworem alkoholu etylowego lub preparatem wydanym przez weterynarza. Chory pies przechyla głowę i uporczywie trzepie uszami. Wnętrze ucha powinno być różowo-czerwone, bez zapachu. Gdy wydzielina z ucha jest intensywna, koloru brunatnego, należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Stany zapalne ucha, ktore nie są leczone, mogą spowodować poważne komplikacje zdrowotne. Boksery mają bardzo wrażliwe uszy. Nie należy bagatelizować nawet najmniejszej zmiany.


2008 Roksana Mikołajczak